Jednou z hlavních výhod uzavřeného pěstebního prostoru je možnost ovlivňovat množství, resp. koncentraci oxidu uhličitého ve vzduchu.

O tom, jak je tento plyn důležitý pro úspěšné pěstování jsme psali podrobně v článku Správná regulace CO2 a teploty.

Zopakujeme si to nejdůležitější a představíme si produktové možnosti. Využijte letní vyšší teploty ve svůj prospěch!

Jak správně pracovat s CO2 v pěstebním prostoru?

Správně přidávaný oxid uhličitý zvýší fotosyntetickou aktivitu a podpoří bohaté a kvalitní sklizně. Také se sníží stres způsobený vysokou teplotou nebo vlhkostí. Dále platí:

 1. Čím vyšší je teplota listů, tím vyšší je míra absorpce CO2.
 2. Vnitřní teplota listů je vždy vyšší než okolní teplota, rozdíl mezi nimi je při pěstování s HPS výbojkami vyšší než při pěstování s LED.
 3. Zvýšením koncentrace oxidu uhličitého rozšíříte teplotní rozsah pro úspěšnou fotosyntézu a celkový růst.
 4. Zvýšením okolní teploty o 5 až 10 °C nad běžnou teplotu můžete optimalizovat spotřebu CO2 rostlinami.
 5. Maximální hodnoty PPFD by při pěstování světlomilných rostlin pod umělým osvětlením (a při běžné koncentraci CO2) neměly přesahovat hodnoty 1100 mmol/s/m2.
 6. Při pěstování s vyšší hustotou světelného toku (např. s LED osvětlením) je třeba vždy uměle zvýšit hladinu CO2.
 7. Vzduch musí v pěstební místnosti neustále proudit, protože rostliny pomocí listů přijímají oxid uhličitý z bezprostřední blízkosti.
 8. Pozor, když teplota listů vzroste na 40° C a výš, rostliny spálí více oxidu uhličitého než ho přijmou.
 9. Nezapomeňte na dostatečné zalévání a přísun živin.
 10. Oxid uhličitý nepřidávejte, pokud jsou v chodu odtahové ventilátory.
 11. O vašem úspěchu rozhoduje také vztah mezi teplotou a vlhkostí, vapor pressure deficit.

Je lepší umělý nebo přírodní zdroj CO2?

Přírodní CO2 generátor do skleníkuZáleží hlavně na velikosti prostoru, jak moc chcete být efektivní a za jakou cenu. V kompletní nabídce CO2 pro rostliny najdete několik možností.

Nejlevnějším řešením jsou CO2 tablety Guru a přírodní generátory TNB Naturals Enhancer nebo Smart CO2 Bag. Moderní growery určitě zaujme Airbomz dispenser s CO2 čidlem, dálkovým ovládáním a možností nastavit intervaly pro přidávání oxidu uhličitého. Tyto typy jsou oblíbené hlavně díky ceně a vyměnitelným náplním. Perfektně se hodí do malých i středních growboxů a zahradních skleníků. Guru tablety navíc můžete přidávat do zálivky a dodávat CO2 prostřednictvím kořenů.

Do velkých pěstebních prostorů je vhodnější využít tlakové láhve se stlačeným CO2. S pomocí senzorů, regulačních ventilů a inteligentních controllerů můžete rostlinám a plodinám poskytnout nejdokonalejší podmínky pro zdravý růst a bohatou úrodu.

Pro rovnoměrné rozptýlení oxidu uhličitého po místnosti budete potřebovat cirkulační ventilátor.

Specialistou na řízení CO2 je EcoTechnics. Možnosti jejich zapojení si můžete prohlédnout v grafice. Komplexní řízení pěstebního mikroklima včetně přidávání oxidu uhličitého zajišťují také některé automatické řídící jednotky.

Jak využít inteligentní controllery EcoTechnics k automatickému přidávání CO2?

Bezpečnost především

Zatímco pro rostliny je oxid uhličitý nezbytný, pro člověka je ve vysokých koncentracích velmi nebezpečný. Pamatujte na to vždy, když se vydáte do skleníku nebo pěstírny. Ideálním pomocníkem jsou sondy nebo měřiče CO2.

Až do konce července 2021 můžete nakupovat vybrané CO2 produkty se slevou 20 %.

Sleva 20 % na CO2 produkty do konce července 2021

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení