Abychom Vám pomohli s výsadbou, zaměřili jsme se na experiment, jehož cílem bylo zjistit, které ze sadbovacích médií z našeho sortimentu je nejvhodnější pro výsev a proč.

Ukážeme si, v jakých podmínkách jsme test prováděli, co a jak jsme hodnotili, jaké klady a zápory mají jednotlivé typy. Článek je včetně obrázkové galerie a timelapse videa.

V dalších fázích testu si odpovíme také na otázku, zda médium, ve kterém probíhá klíčení a raná fáze růstu, ovlivní i pozdější vitalitu rostlin.

Test sadbovacích médií - 1. fáze

První část testu probíhala celkem 11 dní. První den jsme vyseli nevyklíčená semínka, jedenáctý den jsme mladé rostlinky přesadili do květináče se zemním substrátem. Test proběhl ve sterilizované místnosti na záplavové vaně s teplotou vzduchu okolo 22° C. Konstantní teplotu kořenového prostoru jsme zajistili pomocí výhřevných podložek. Vyšší vlhkosti v místnosti, obzvláště důležitou pro mladé bylinky, jsme zvyšovali ultrazvukovým zvlhčovačem. I přesto bylo pro dosažení požadované vlhkosti zapotřebí použít průsvitné víko plastového skleníku.

Pro osvětlení mladých bylinek jsme zvolili CMH technologii, konkrétně Adjust-A-Wings CMH Kit 315W. Abychom zajistili homogenní rozptyl světla, použili jsme dvě svítidla, obě s růstovou výbojkou 315W (s teplotou chromatičnosti 4200 K). Díky tomu byl rozdíl nejnižší a nejvyšší naměřené hodnoty světelného parametru PPFD pouhých 10 μmol/m2s.

Zalévali jsme ručně, podle aktuální potřeby jednotlivého média. Test jsme navrhli tak, abychom všem bylinkám poskytli stejné podmínky.

Parametry testu

 • Rostlina: Rajče keříkové červené HANA, Lycopersicon lycopersicum
 • Testovaná sadbovací média: 5 (Eazy Plug, Root!t, Jiffy, Agra Wool, Grodan)
 • Rostlin v každém médiu: 24
 • Velikost každého jednotlivého média byla přibližně stejně velká
 • Hodnota světelného toku: na začátku 80 PPFD μmol/m2s (PARů) až 260 μmol/m2s na konci
 • Teplota média 23° až 25° C
 • Teplota v propagátoru 24° až 26° C
 • Vlhkost v propagátoru kolísala v závislosti na zálivce (min. 59 %, max. 83 %).
 • pH zálivky: 5,8 
 • EC zálivky: 0,45
 • Autor testu a fotografií: Ahmed Mahfoud
 • Metodická příprava: Ing. Tomáš Prusek

Výsledky a vyhodnocení testu

Výsledky testu sadbovacích médií growmarket.cz

Kvalitu kořenového systému, celkovou vitalitu a práci s médiem hodnotíme jako ve škole 1-5, kdy číslo jedna znamená nejlepší. Míra klíčivosti má pravděpodobně nízkou vypovídací hodnotu vzhledem k relativně malému testovanému souboru. Nejvyšší mírou úspěšného vzklíčení (70,8 %) se mohou pochlubit média, která se umístila na prvních dvou místech.

 1. Nejlépe si vedly kokosovo-zeminové kostky Eazy Plug. Největší výhodou je jednoduchost při práci a "blbuvzdornost", neboť mají upravené EC i pH.
 2. Na druhé místo řadíme o živiny obohacené houbičky Root!t. U těch se objevilo nejvíce kořenů, v porovnání s ostatními byla patrná nejlepší vitalita rostlin.
 3. Třetí místo obsadily dle našich zjištění tablety Jiffy, které nižší, 62%, úspěšnost při klíčení dohnaly skvělou celkovou vitalitou rostlin a pěkně rozvinutým kořenovým systémem.
 • Žádné použité sadbovací médium nemělo úspěšnost při klíčení nižší než 58 %
 • Největší růst rostlinek jsme pozorovali u tablet Jiffy
 • Všechna použitá sadbovací média vyžadují častější zálivku

Test sadbovacích médií, kořínky a celková vitalita

Testovaná sadbovací média

Použité vybavení

O tom jak se správně věnovat klíčení a výsadbě jsme psali v článku Klíčení semínek a výsadba bylinek, malý krok k velké úrodě.

2. fáze testu právě probíhá

Na počátku 2. fáze jsme přesadili 4 nejvitálnější rostliny z každé skupiny do stejného substrátu, tak abychom mohli posoudit, která ze skupin bude lépe prosperovat. I nadále tedy budeme sledovat a zaznamenávat rozdíly ve vývoji.

Výsledky očekávejte v dalším článku!

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení