Při indoor pěstování se používá několik zařízení, které je potřeba pravidelně spouštět, nebo regulovat jejich výkon podle podmínek v growboxu. Pojďte se seznámit s možnostmi automatizace a regulace důležitých elektronických zařízení.

Časové spínače

Při indoor pěstování budete pravidelně spínat přinejmenším osvětlení. Pro zářivky, CFL výbojky nebo LED světla s nízkým výkonem (ale i čerpadla) si vystačíte s obyčejnými spínacími hodinami do zásuvky. Pokud ale spínáte výbojky, sáhněte raději po spínacích skříních a rozvodnicích.

Spínací skříně a rozvodnice

Na rozdíl od časovacích hodin jsou vybavené stykačem a zvládnou indukční zátěž, která může obyčejné hodiny poškodit. Spínací rozvodnice mohou spínat i několik spotřebičů vysokého výkonu a některé mají i přídavné funkce. Třeba zásuvku pro zapojení a regulaci ventilátoru pomocí teplotního čidla.

To už se spíš bavíme o automatických řídících jednotkách pro náročnější uživatele.

Regulace vzduchotechniky

Pro kontrolu a regulaci teploty, vlhkosti, nebo podtlaku jsou automatické regulátory nepostradatelné. Stačí si vybrat podle toho, co všechno chcete ovládat. Zařízení pak monitoruje prostředí v growboxu a podle toho řídí ventilátor, zvlhčovačku, odvlhčovač, nebo ventilátor pro přítah vzduchu.

Určitě oceníte alespoň regulátor hystereze (rozsahu teplot). Ten řídí výkon ventilátoru tak, aby teplota v growboxu nepřekročila nastavené rozpětí. A když teplota klesne, sníží se otáčky ventilátoru na nastavené minimum.