Pěstební box, nebo také grow box, je základem celého indoor pěstování. Myslíme tím samotný pěstební stan, do kterého se instalují další zařízení potřebná pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením. Jak vybrat ten pravý grow box pro vaše pěstování?

Důležité parametry grow boxu

Při výběru pěstebního boxu vás budou zajímat asi jeho základní vlastnosti – půdorys (a velikost všeobecně), materiál pláště growboxu, výbava a příslušenství. Rozebereme to trochu podrobněji:

Velikost

Rozměr grow boxu vyberete zřejmě podle svých možností a plochy, na které chcete pěstovat. Pamatujte, že plocha přímo souvisí s potřebným výkonem světla. To jsme rozebrali v článku o osvětlení.

Limitujícím faktorem může být výška growboxu, ale i tady lze vybírat z více variant. Do místnosti s běžnou výškou stropu se pohodlně vejdou všechny pěstební boxy z naší nabídky.

Tvar a konstrukce

Typy pěstebních boxůVedle klasických grow boxů s čtvercovým půdorysem jsou v nabídce i obdélníkové, vhodné pro více světel, nebo osvětlení s obdélníkovou plochou osvitu. Sem patří třeba komplety Gavita, nebo Papillon. Obdélník je vhodný i při použití stínidel Adjust-A-Wings, ale není to vyloženě nutné.

Většina growboxů má tvar kvádru, ale existují výjimky. Máme i boxy s trojúhelníkovou základnou, které skvěle pasují do rohu místnosti, nebo stany s šikmou střechou. Ty jsou neocenitelné do podkroví, kde není rovný strop.

Potřebujete i prostor pro řízky rostlin nebo malé sazenice? Existují také grow boxy se dvěmi oddělenými komorami nad nebo vedle sebe, což pomůže ušetřit místo a zefektivnit Vaše pěstování.

Materiály

Materiál pláště grow boxu se liší v kvalitě a schopnosti odrážet světlo. Stručně řečeno, klasický stříbrný Mylar není špatný, ale matná bílá (jako najdete třeba u stanů BudBox White) odráží světlo lépe.

Ještě o trošku lepší je speciální odrazová fólie Orca, kterou lze box dodatečně vybavit. Pokud si stavíte grow box svépomocí, tak Orca je jasná volba pro potažení vnitřních stěn! 

Samozřejmě i konstrukce, spoje a zipy growboxů mají více úrovní odolnosti. Ta pochopitelně roste s cenou boxu. I levnější grow box Vám při slušném zacházení několik let vydrží, ale pokud to s pěstováním myslíte vážně, neváhejte si trochu připlatit.

Výbava a příslušenstvíZvýhodněné pěstební sety

U growboxů najdete i různou úroveň servisních otvorů, průchodek a větracích mřížek. Dobře si promyslete celou sestavu, abyste si nic nezkomplikovali. Na druhou stranu, průchodky na kabeláž a vzduchotechniku nebo třeba síťky proti hmyzu si můžete kdykoliv doplnit.

Jsou k dispozici v příslušenství.

Svůj grow box můžete dále vybavovat i dalším užitečným příslušenstvím, jako jsou sítě pro oporu rostlin, rohové poličky, sítě na sušení bylin, které oceníte v době sklizně anebo zmíněné dodatečné průchodky.

Doporučujeme si prohlédnout nabídku zvýhodněných kompletů, které výrazně usnadní vaše rozhodnutí při výběru grow boxu.