Často se nás nedůvěřiví zákazníci ptají, co všechno lze pěstovat v grow boxu. A my s úsměvem na rtech neustále odpovídáme, že „Prakticky všechno“. Nevěříte?

Následující text s bohatým video doprovodem budiž zajímavou inspirací pro všechny nadšené pěstitele i nevěřící Tomáše. Pěstování rostlin a plodin v uzavřeném a plně kontrolovatelném prostředí přináší několik jasných výhod.

Rostliny jsou chráněny před vnějším ohrožením a navíc jim můžete vcelku pohodlně připravit optimální mikroklima podle jejich požadavků. V pěstebních boxech opravdu můžete pěstovat prakticky všechno. Záleží, zda se do něj daná rostlina vejde a jaké jí zvládnete zajistit životní podmínky. Pěstební box je prostě chráněný, variabilní, flexibilní, i když prostorově omezený, domácí záhon či zahrádka.

Proč pěstovat v grow boxu?

Klasickým „hejtem“ je věta ve smyslu „To si zvládnu postavit sám a za minimální cenu“. Slyšeli jsme to nespočetněkrát, ale dosud se nám nikdo nikdy se svým božským growboxem za neuvěřitelné nízkou cenu nepochlubil. Určitě to není nemožné, ale asi se trošku zapotíte. A než dojde k tomu, že se na trhu objeví první český funkční a kvalitní box za pár korun, nezbývá nám než věřit kvalitě a renomé osvědčených značek BudBox, Mammoth, Homebox nebo Secret Jardin, které uspokojí začínající i velmi náročné indoor pěstitele.

Potřebujete poradit, jak vybrat grow box?

Hlavní výhody pěstování v grow boxu

  1. Snadná kontrola a řízení teploty, vlhkosti nebo obsahu CO2
  2. Optimální osvětlení lze přizpůsobit aktuální fázi rostliny
  3. Výrazně nižší riziko kontaminace nemocemi nebo útoku škůdců
  4. Jednoduchá ochrana před počasím, nekvalitním vzduchem a nezvanými hosty
  5. Maximální flexibilita při používání různých typů pěstebních pomůcek
  6. Pěstovat můžete v hydroponii, aeroponii, zemině i kokosu
  7. Sestavení během pár desítek minut zvládne i méně zručný jedinec

Typy pěstebních stanů

Grow boxy nejsou jen nevzhledné tmavé krabice, pěstební stan Homebox Ambient je coolBoxy pro nízké rostliny, někdy označované jako propagátory, jsou předurčeny pro množení nebo pěstování nižších rostlin v několika patrech nad sebou. Jak vidíte na obrázku, vskutku jedinečnou záležitostí jsou řady Homebox Ambient & Vista.

Komfort sazenicím a mladým bylinkám zajistí i Dark Propagator od Secret Jardin.

Malé pěstební boxy nabízí pěstební plochu menší než 1 m2 a zpravidla nedosahují výšky 200 cm jako větší varianty. Zkušenější pěstitelé oceňují výhody středních pěstebních boxů s plochou 1 až 2,9 m2 nebo velké pěstební boxy s plochou větší než 3 m2.

Nezapomeňte, že kromě klasických čtvercových půdorysů najdete v naší nabídce i boxy s obdélníkovým nebo trojúhelníkovou podstavou. Nejdůležitějším parametrem je ovšem odrazivost vnitřní fólie. Nejvyššími hodnotami se mohou pochlubit stany s bílou fólií Homebox Ambient a BudBox WhitePro.

Zručné stavitele vlastních originálních grow boxů by ze stejného důvodu mohla zajímat exkluzivní fólie ORCA. Ta se hodí i pro vylepšení odrazivosti stanů s nižší kvalitou.

Další informace, které vám pomůžou s výběrem vhodného stanu, načerpáte v textu Jak vybrat growbox.

Co pěstovat v grow boxu?

A právě díky bohaté nabídce pěstebních stanů se dá v klidu říct, že v nich můžete pěstovat kromě vzrostlých stromů opravdu cokoliv. Záleží jen na vás, vašich ambicích a schopnostech. Pokud jste schopni svým rostlinám zajistit optimální podmínky i bez grow boxu, tleskáme vám a přejeme mnoho úspěchů.

Začněme od sazenic a mladých rostlinek. Propagátory můžete v kombinaci s plastovými skleníky využít už od semínek.

Microgreens & nízké bylinky

Micro greens jsou rychle dostupným a bohatým zdrojem vitamínů a dalších prospěšných látek. Pěstování microgreens a klíčků je opravdu jednoduché a zvládnete to i bez pěstebního boxu, ale proč se tomu nevěnovat pořádně? Drobné bylinky, jako například bazalku, můžete ve stanu samozřejmě pěstovat taky.

Zelenina

Podívejte se, jak krásně se dá v growboxu hydroponicky pěstovat například salát, brokolice, okurky nebo celer.

Drobné ovoce a keříkové plodiny

Pěstební boxy jsou vhodné i pro pěstování jahod, pálivých chilli papriček, sladkých paprik nebo rajčat.

Exotické ovoce

Možná se budete divit, ale growboxy pomohou i při pěstování melounů nebo pro zazimování tropických plodin.

Okrasné a víceleté rostliny

Optimální podmínky zajistíte také okrasným rostlinám, jako jsou například orchideje nebo bonsai. A pokud se do toho nehodláte pustit jako chlapík na posledním videu, dejte přednost grow boxu nebo rovnou pěstebnímu kompletu.

Zpochybňovat variabilitu a možnost využití komerčních nebo ručně vyráběných stanů je zkrátka hloupost. Prostě pěstuj radost!

Pěstujete některou z výše uvedených rostlin ve svém growboxu? Pochlubte se nám na sociálních sítích nebo nám pošlete fotky se stručným komentářem na email.

Kompletní a neustále aktualizovaný playlist videí najdete na youtube Indoor pěstování v growboxu.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení