Digitální měřiče pH a EC jsou důležité nástroje nejen při hydroponickém pěstování. Díky nim přesně víte, zda mají vaše rostliny optimální podmínky pro růst. Digitální pH a EC metry jsou velmi citlivé přístroje, které vyžadují pravidelnou údržbu.

V opačném případě riskujete, že naměříte nesprávné hodnoty, což může mít fatální dopad na rostliny ve vaší zahrádce. Držte se našich tipů na čištění a kalibraci pH a EC metru.

Při pěstování rostlin v řízených podmínkách používáme různé typy měřičů EC a pH, které můžeme rozdělit na ruční, stolní nebo vestavěné. Ruční měřáky jsou přenosná zařízení, kde je měřicí sonda součástí přístroje, nebo je s ním propojena kabelem. Stolní měřiče pH a EC jsou o něco větší a obvykle je najdeme ve velkých provozech.

Vestavěné měřiče pH a EC jsou zpravidla součástí automatických systémů pro dávkování živin a regulaci pH. Dnes se budeme věnovat údržbě a kalibraci ručních pH a EC metrů.

Čtěte také: Co a čím měřit při indoor pěstování

Údržba a kalibrace pH metru

 • Sondu pH metru po každém použití opláchněte čistou vodou. Pokud tak neučiníte pokaždé, když pH metr přijde do kontaktu s živným roztokem, soli obsažené v hnojivech zaschnou a ovlivní všechna následující měření. Do vody můžete přidat kapku uchovávacího roztoku na bázi chloridu draselného (KCl), který hydratuje pH sondu.
 • Nikdy nenechte sondu pH metru vyschnout. Většina pH metrů má na špičce gumový uzávěr se speciální savou vložkou, kterou pravidelně (doporučujeme jednou týdně) napusťte uchovávacím roztokem pro pH metry.
 • Pravidelně čistěte pH sondu. K čištění digitálních sond pH měřáků použijte k tomu určený čisticí roztok. Následně sondu opláchněte čistou vodou. Čištění doporučujeme provádět alespoň jednou měsíčně.
 • Přibližně každé dva týdny pH metr nakalibrujte. Ke kalibraci budete potřebovat odpovídající kalibrační roztok, jehož specifikace najdete v návodu vašeho zařízení.
 • Používejte pH metr pouze k měření vody nebo živného roztoku. Oleje, bílkoviny nebo různé chemikálie mohou nenávratně poškodit sondu pH metru.

Čtěte také: Co je pH a proč je při pěstování důležité?

Údržba a kalibrace EC metru

 • Stejně jako u pH metrů, po každém použití EC metr opláchněte čistou vodou. Na tento krok klademe zvláštní důraz, protože jde o jednoduchý způsob, jak prodloužit životnost vašeho zařízení.
 • Sondu EC metru skladujte v suchu. Zbytky vody nebo živného roztoku ovlivňují přesnost zařízení.
 • Nedotýkejte se čidla sondy prsty. Mohlo by dojít ke znečištění snímače mastnotou.
 • Jednou za dva týdny vyčistěte sondu EC metru. Použijte čisticí roztok nebo sadu na čištění EC metru a dbejte na to, abyste sondu po čištění skutečně důkladně opláchli.
 • Po každém vyčištění EC metr nakalibrujte. Ke kalibraci použijte kalibrační roztok se správným EC. Specifikace najdete v návodu vašeho zařízení.
 • Při kalibraci dávejte pozor, abyste kalibrační roztok nekontaminovali. Sondu nenamáčejte přímo do lahvičky s roztokem, ale odlijte jeho malé množství do kelímku nebo sklenice.

Čtěte také: Hydroponie pro začátečníky: Jak začít? A na kolik to vyjde?

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení