Co je vermikompostování?

Vermikompostování přeměňuje vhodné zbytky z kuchyně a další bioodpad na bohatou tmavou půdu, která krásně voní po hlíně. Je složená téměř stoprocentně z výměšků žížal, které jsou bohaté na živiny a prospěšné mikroorganismy.

Jak funguje vermikompostér?

Princip vermikompostéru je jednoduchý. Do vrchní části nádoby, která má tři části, vhazujeme odpad. Vhodné jsou především slupky, kávová nebo čajová sedlina a další organická hmota rostlinného původu. V horní a prostřední části žijí žížaly, které se odpadem živí a přeměňují je v kvalitní kompost.

Je vermikompostér vhodný do bytu nebo jiných vnitřních prostor?

Domácí vermikompostér je optimálním řešením pro ty, kteří by chtěli kompostovat, ale nemají vhodný prostor. Vermikompostér můžeme umístit v kuchyni, na chodbě, v garáži nebo kdekoliv se nám zrovna hodí. Vhodné je jakékoliv stinné místo se stálou teplotou mezi 5 až 25 °C.

Vermikompostér nezapáchá a není náročný na údržbu, v případě potřeby vydrží žížaly týdny až měsíce bez naší péče. Vermikompostér nezabírá příliš mnoho místa a hravě v něm zpracujeme bioodpad z celé domácnosti.

Co získám z vermikompostéru?

Hlavním produktem našeho žížalího kompostéru bude vermikompost, který má výrazně zemitou vůni a vypadá jako tmavá hnědočerná drobivá půda. Vermikompost obsahuje živiny, které jsou pro rostliny snadno a rychle dostupné. Navíc je plný prospěšných mikroorganismů, které zlepšují kvalitu půdy a chrání rostliny před patogeny.

Ve sběrné nádobě kompostéru se také tvoří žížalí výluh. Tmavá tekutina sice vypadá jako výborné hnojivo, ale výluh může obsahovat patogeny a příliš mnoho soli pro rostliny.

3 tipy na použití domácího vermikompostu

  1. Vyzkoušejte kompost použít jako příměs do domácích substrátů pro pokojové rostliny. Snížíte tím množství potřebného hnojení až o polovinu.
  2. Z vermikompostu můžete vyrobit tekuté hnojivo známé jako „žížalí čaj“, které je neocenitelným nástrojem zahradníka.
  3. K obohacení vyčerpané půdy stačí zapracovat vermikompost do substrátu.
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení