Ve srovnání s dříve běžnými zdroji světla vyzařují moderní LED svítidla méně tepla a také jejich provoz vyžaduje méně energie. Na co si dát při výběru LED osvětlení na indoor pěstování pozor?

Ještě před nedávnem si LED svítidla pořizovali pouze nadšenci do nových technologií. Ceny LED (Light-Emitting Diode) byly vůči HPS systémům násobně vyšší, účinnost relativně nízká a proto i návratnost investice vysoce přesahovala 5 a více let.

Faktem je, že technologický vývoj během posledních let pokročil tak, že nyní už by si poučený grower neměl klást otázku zda, ale jaké LED osvětlení si pořídit.

Co se u LED grow light změnilo?

Komlexnější světelné spektrum

Upustilo se od tzv. BLURPLE spektra. Předpokládalo se, že rostlina absorbuje pouze modré a červené světelné spektrum. Studie však prokázaly, že s tzv. full spektrem (bílé světlo) je dosahováno lepších výsledků. Toto zjištění dosti zásadně ovlivnilo cenu směrem dolů (modré a červené led jsou dražší, než masově vyráběné bílé chipy) a díky spektru výnosy nahoru.  

Vylepšená konstrukce svítidla

Původně se svítidla montovala do plechových krabic, chipy se soustředily na co nejmenší plochu, rozptyl se zajišťoval optickými čočkami, teplo odváděly ventilátory. Dnes je vše naopak. Jednotlivé chipy mají menší výkon, ale je jich daleko více a pokrývají větší plochu. Chlazení je díky tomu možno řešit pasivně a není zapotřebí instalovat rozptylové čočky. Konstrukce svítidla je vlastně jeden velký chladič, rozprostřený nad co největší pěstební plochou. Změnou konstrukce se snížila cena a zvýšila účinnost.

Konstrukce chipu

Chipy prošly zásadní změnou designu, což umožnilo výrazně zvýšit účinnost. S masovou produkcí se snížila cena.

Existuje více konstrukčních řešení

Smontováno jako jeden kus

Velkou nevýhodou kompaktních svítidel je složitá manipulace a vyšší přepravní náklady. 600W LED svítidlo má rozměr 120x120 cm.

"Polo-rozkládací"

Svítidlo lze pro přepravu složit napůl jako knihu. Kompletace je většinou jednoduchá, stačí pouze zavěsit a zapojit. U některých typů je zapotřebí připevnit napájecí zdroj, jiné jej mají integrovaný v těle svítidla. Rozměr krabice 120x70 cm.

"Plně rozkládací"

Většina výrobců využívá magnetické uchycení jednotlivých segmentů (Lucius, Lumatek), díky čemuž je montáž velice snadná a zabere maximálně 10 minut. Velkou výhodou je snadná manipulace při dopravě a v porovnání s polorozkládacím typem také snadnější manipulace s již složeným svítidlem. Pokud dojde k poruše, stačí jen vyměnit poškozený segment, není zapotřebí odvážet na reklamaci celé svítidlo. Zároveň je můžete v budoucnu upgradovat za segmenty s účinnějšími chipy.

Typy LED osvětlení na indoor pěstování

Moderní LED svítidla rozlišujeme na liniová (Lucius, Lumatek Zeus), clustrová s pasivním chlazením (Sanlight, Prima Klima Shuttle) a quantum boardy (Urban, Mars Hydro).

Ověření vlastností pěstebních LED svítidel

Celkový světelný tok (PPF) lze měřit v laboratoři v přístroji zvaném Integrační sféry. Většinu pěstitelů však ze všech metrik zajímá tzv. PPFD mapa, tedy mapa intenzity (hustoty) světelného toku na pěstební ploše. V growmarket.cz jsme navrhli a nechali vyrobit robota (viz úvodní foto), který na ploše 120x120 cm provede 625 měření. Výsledkem je podrobná PPFD mapa a velice přesná hodnota průměrného PPFD, díky čemuž můžeme mezi sebou porovnávat různá svítidla. Kromě PPFD mapy měříme také světelné spektrum pomocí spektroradiometru Apogee.

Pokud máte zájem proměřit vlastní svítidlo, napište nám na info@growmarket.cz.

Důležitým parametrem je také příkon a spotřeba. K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku spotřeby v odkazu nebo na konci tohoto textu.

Co je to PPFD mapa?

PPFD mapa zobrazuje množství fotosynteticky aktivních fotonů, které dopadnou na určité místo pěstební plochy za jednu sekundu, jinými slovy, zobrazuje hustotu či intenzitu světla. Vyšší intenzita je graficky znázorněná jako červená, nízká jako modrá barva.

Bez umělého zvyšování koncentrace CO2 by se hodnoty měly pohybovat mezi 300 a 1100 μmol/s/m2. Průměrná hodnota by se měla pohybovat mezi 600 μmol/s/m2 a 900 μmol/s/m2. Ideální svítidlo osvítí pěstební plochu rovnoměrně. Nezapomeňte, že CO2 úzce souvisí s teplotou.

Když si pomůžeme příměrem, PPFD mapa je něco jako srážková mapa. Tak jako srážková mapa ukazuje souhrn srážek za určité období na určitém místě, PPFD mapa zobrazuje množství fotosynteticky aktivních fotonů, které dopadnou na určité místo pěstební plochy za jednu sekundu.

Proč zvolit na pěstování LED osvětlení?

 1. Vyšší účinnost o 25 až 35 % oproti HPS lampám
 2. Vhodnější světelné spektrum (TOP volbou je full spektrum s přidaným far red spektrem)
 3. Delší životnost než vysokotlaké sodíkové výbojky
 4. Nižší tepelná radiace oproti HPS

Které otázky by vás měly před nákupem zajímat?

 • Jaký je reálný příkon a spotřeba svítidla?
 • Jaká je světelná účinnost svítidla a celkový světelný tok?
 • Neslibuje prodejce nereálné výnosy nebo nereálné pokrytí pěstební plochy?
 • Lze regulovat výkon svítidla nebo k němu připojit externí kontroler?
 • Je spektrum pěstebního osvětlení obohaceno o FAR RED?

Závěry a doporučení

Rozhodně neváhejte a LED osvětlení na indoor pěstování si pořiďte v případě, že

 • chcete ušetřit peníze za elektrickou energii a snížit letní teploty v pěstebním boxu
 • nechcete každých 9 měsíců vyhazovat a kupovat novou drahou HPS výbojku
 • vám záleží na uhlíkové stopě, kterou po sobě zanecháte

Spektrum v současnosti nabízených led svítidel se výrazně neliší, proto doporučujeme sledovat především celkový světelný tok PPF (množství vyzářených fotosyntetických elektronů).

Kalkulačka spotřeby a nákladů

Spotřeba v růstové fázi (kW)
Spotřeba ve fázi květu (kW)
Cena el. energie v růstové fázi
Cena el. energie ve fázi květu
Celková spotřeba (kW)
Předpokládaný výnos CBD květu (g)
Celková cena el. energie
Předpokládaná hodnota sklizně
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení