Osvětlení je při indoor pěstování asi nejdůležitější faktor. Jestli se chcete radovat z bohaté úrody, věnujte výběru světla zvýšenou pozornost.

Jaký typ světla vybrat?

Tady záleží hlavně na tom, co chcete pěstovat. Pro mladé sazenice a bylinky vám bude stačit zářivkové osvětlení, nebo úsporné CFL výbojky. Pro větší rostliny, které chcete přivést do fáze kvetení a tvorby plodů už potřebujete výkonnější světlo.

To poskytnou buď tzv. vysokotlaké výbojky, nebo moderní LED grow osvětlení

Kolik světla rostliny potřebují?

Na to sice není jednoznačná odpověď, ale seznámíme vás s hlavními zásadami. Řekněme, že chcete pěstovat rostliny od semínka (nebo sazenice) až do fáze květu a sklízení plodů. 

Cenově zvýhodněné sety osvětleníZlaté pravidlo říká, že na 1 m2 pěstební plochy potřebujete 400W výbojku. Od toho lze odvodit výpočet pro různě velké plochy. Když to přeneseme na nejpoužívanější půdorysy pěstebních boxů a obvyklé výkony výbojek, vychází to takto:

Tady je potřeba říct, že moderní LED světla jsou efektivnější a 1 m2 pokryje zhruba 300 W. K tomu se ještě dostaneme.

Není to jen o výkonu

Musíte přitom zvážit další faktory, které intenzitu a kvalitu osvětlení ovlivňují:

  1. Stáří výbojky – s dobou používání výbojky klesá její efektivita, proto je potřeba výbojku pravidelně měnit, alespoň jednou za rok.
  2. Stínidlo – typ a kvalita povrchu použitelného stínidla výrazně ovlivní rovnoměrnost a intenzitu světla na celé pěstební ploše.
  3. Odrazivost stěn pěstebního boxu – zjednodušeně řečeno, standardní stříbrný Mylar není špatný, matná bílá (jako najdete třeba u stanů BudBox White) má ale odrazivost lepší. Ještě o trochu kvalitnější je už jen speciální odrazivá fólie Orca, kterou lze box dodatečně vybavit.
  4. Hustota a výška rostlin – je jasné, že půlmetrové rostliny s většími rozestupy prosvítíte lépe než metr a půl vysokou džungli. Ale to je na celý další článek. 

Světelné spektrum

Další z parametrů, které musíte zvážit, je právě barevné spektrum světla, tzv. chromatičnost, která se udává v Kelvinech. Obecně se dá říct, že rostlinám ve fázi růstu svědčí vyšší podíl modrého světla (to jsou hodnoty kolem 4000 K a více). Tomu ideálně odpovídají metalhalidové výbojky, CFL pro fázi růstu, LED světla a některé zářivky.

Viditelné barevné spektrum

Pro květ a tvorbu plodů je naopak lepší vysoký podíl žlutého a červeného světla. To najdete u HPS výbojek, CFL výbojek pro fázi květu, nebo u LED světel. Šikovným řešením jsou tzv. „dual spektrum“ výbojkyoptimálním poměrem modrého i červeného světla. Ty vám pokryjí celý pěstební cyklus.

Výbojky, LED světla a zářivky

Ještě si trochu rozebereme hlavní typy světel pro indoor pěstování.

Výbojky

Kromě toho, co už zaznělo výše musíte vědět, že pro svícení výbojkou budete potřebovat ještě správný předřadník, který výkonem odpovídá vaší výbojce. Pozor, většina digitálních předřadníků umožňuje regulaci výkonu. To je opravdu užitečná funkce, ale vždy mějte nastavený předřadník na wattáž shodnou s výbojkou!

Nejmodernější a nejúčinnější jsou dvojpaticové výbojky, tzv. Double-ended - DE výbojky. Takové najdete u kompletních světel Gavita, nebo Papillon E-Light. Kromě předřadníku budete potřebovat ještě kabel s objímkou a stínidlem, které se postará o rozptyl světla v grow boxu. Na první pohled se zdá DE výbojka finančně náročná. Ale Double Ended technologie je při indoor pěstování bylinek, zeleniny výrazně efektivnější. A v konečném důsledku hospodárnější a výnosnější než klasické HPS výbojky.

Typy osvětlení na bylinky

CFL výbojky

Pěstební CFL jsou v podstatě kompaktní úsporné zářivky s danou chromatičností. Jejich výhodou je, že vyzařují méně tepla než vysokotlaké výbojky a také mají zabudovaný předřadník. Budete k nim potřebovat jen kabel s objímkou a stínidlem. Vyrábí se ale maximálně 300W CFL, což je předurčuje pro menší grow boxy.

LED osvětlení

Světla s LED čipy jsou samozřejmě trendem v indoor pěstování. Dosahují znatelně lepší efektivity, vyzařují méně tepla a vždy jde o kompletní osvětlení. Stačí je zavěsit a zapojit do sítě. Díky pokročilé technologii nabízí obvykle perfektně vyladěné barevné spektrum. LED světla mají navíc dlouhou životnost a mohou vám sloužit řadu let.

Zářivkové trubice

Nízké pořizovací náklady, kompaktnost a minimální vyzařování tepla dělají ze zářivek ideální osvětlení pro malé řízky, sazenice a bylinky.

Předřadníky pro HPS a MH výbojky, Complete Fixture

Vysokotlaké sodíkové a metalhalidové výbojky potřebují k jejich provozu speciální předřadník. Existují buď obyčejné elektromagnetické předřadníky nebo modernější digitální, které doporučujeme. Digitální předřadníky mají nižší ztráty energie, jsou spolehlivější a většinou umožňují regulaci wattáže.

Čím dál populárnější jsou kompletní lampy s integrovaným digitálním předřadníkem a stínidlem s výbojkou. Complete Fixture nabízí pohodlné a současně profesionální řešení pro indoor pěstování bylinek. Světelný výkon Complete Fixture lze zpravidla regulovat na čtyřech stupních.

Elektromagnetické i digitální předřadníky a complete fixture

Stínidla

Úplně nakonec si představíme stínidla. Stínidlo je potřeba pro odraz a rozptyl světla z výbojky. Používá se několik typů.

Stínidla klasické konstrukce

Jsou tvarovaná z tenkého plechu s vysokou odrazivostí. V této kategorii kraluje značka Adjust-A-Wings (profil stínidel připomíná roztažená ptačí křídla). Dokonale rozptylují světlo a díky přídavnému tepelnému štítu eliminují tzv. horká místa pod výbojkou.

Cooltube

Dokonalé řešení pro odvod tepla z výbojky. Tato stínidla v podobě skleněného válce se instalují jako mezikus do potrubí a výbojka svítí uvnitř. Odtahový ventilátor tak odvádí horký vzduch okamžitě pryč z grow boxu.

Vzduchem chlazená stínidla

Princip je podobný jako u Cooltube, ale chlazená stínidla mají obdelníkový tvar, ve spodní části ploché sklo a díky velké reflexní ploše lépe rozptylují světlo.

Typy stínidel