Udržet správné klima v pěstebním boxu je zásadní, pokud se chcete radovat z dobré úrody. Rostliny mají specifické nároky na teplotu, vlhkost a čerstvý vzduch.

Ideální klima

Řekněme, že chcete pěstovat chilli papričky, rajčata, nebo bylinky. Ideální klima pak vypadá následovně:

Fáze růstu

  • teplota za světla: 21-28 C°, teplota v noci: 18-23 C°
  • vlhkost: 50-70 %

Fáze květu a tvorby plodů

  • teplota za světla: 21-26 C°, teplota v noci: 18-23 C°
  • vlhkost: 35 -50 %

Pro upřesnění: čím jsou rostlinky mladší, tím vyšší vlhkost jim vyhovuje. Naopak, v pozdní fázi květu je ideální vlhkost nízká, klidně pod 40 %. Tím se redukuje šance vzniku plísní.

Teploty pod 18 C° už nejsou optimální a zpomalují růst. To se dá snadno vyřešit přídavným topením to growboxu.

Bez čeho se neobejdete

Vzduchotechnika v grow boxu může vypadat jako sofistikovaný systém vyladěný k naprosté dokonalosti. My si ale nejdřív představíme to nutné minimum.

Určitě budete potřebovat:

Většina growerů přidává i pachový filtr. Ten zařídí, že vzduch odváděný z growboxu je zbavený nežádoucích pachů a vůní, které by mohly vadit vašim sousedům. Důrazně doporučujeme tohle téma nepodceňovat!

Ventilátor do potrubí

Při výběru odtahového ventilátoru se řiďte výkonem vašeho světla. Obecné pravidlo říká, že na 1 Watt výkonu světla potřebujete alespoň 0,5 m3 za hodinu, které ventilátor zvládne odvést. To platí, pokud vzduchu nic nestojí v cestě. Pokud použijete pachový filtr, nebo když potrubí bude mít pár záhybů, počítejte se zvýšeným odporem vzduchu, který musí ventilátor překonat.

Zkrátka, ventilátor se vyplatí spíš trochu naddimenzovat. Regulovat jeho výkon lze pak několika způsoby. Některé ventilátory jsou funkcí regulace vybavené, ostatním lze přidat externí regulátor otáček.

Chytrá regulace otáček ventilátoru

Neocenitelným pomocníkem je regulátor rozsahu teplot (tzv. hystereze), který řídí výkon ventilátoru podle vámi nastavené požadované teploty. Teplota v growboxu se může rychle měnit a určitě u něj nebudete chtít pořád stát a dívat se na teploměr. Podobně lze automatizovat i hlídání vlhkosti a podtlaku.

V našem sortimentu najdete celou škálu užitečných regulátorů. Více k tématu si můžete přečíst v článku o Regulaci.

Odhlučněné ventilátory a tlumiče hluku

Zvažte výběr některého z odhlučněných ventilátorů, které mají díky přídavné izolaci sníženou hladinu hluku až o polovinu. Určitě se vyplatí si udělat představu, jak moc hlučný váš ventilátor ve skutečnosti bude.

Celou sestavu vzduchotechniky lze koncipovat jako odhlučněnou, kdy kromě ventilátoru je odhlučněné i potrubí, nebo se do soustavy přidávají tlumiče hluku.

Ohebné potrubí pro odvod vzduchu

Odváděný vzduch z growboxu potřebujete vyfukovat mimo prostor, kde váš box stojí. Kompromisní řešení je odvádět vzduch do stejné místnosti, kde necháte stále pootevřené okno, nebo přívod čerstvého vzduchu zajistíte jiným způsobem.

Při výběru potrubí stačí zmínit pár věcí. Jednak si pohlídejte průměr potrubí, aby pasovalo k ventilátoru a dalším komponentům v celé vzduchotechnické sestavě. Kromě toho zvažte i použití odhlučněného potrubí s izolační vrstvou.

Vlhkosti tak akorát

Běžná vlhkost vzduchu v interiérech je často pod 40 %, což rostlinám moc nesvědčí. Zejména mladé rostlinky jsou velmi citlivé na vlhkost. Není-li dostatečná, růst se může hodně zpomalit až zastavit, čerstvě přesazené řízky nezvládnou zakořenit a vadnou.

Pro udržení ideální vlhkosti v growboxu poslouží zvlhčovačka. Vybírejte ji podle výkonu – kolik vody zvládne uvolnit za hodinu.

Pro představu – svítíte 400W výbojkou, máte odpovídající ventilátor pro odtah vzduchu, v growboxu je 27 C° a vlhkost pouze 40%. Abyste vlhkost zvedli aspoň na 50 %, výkon zvlhčovačky musí být 0,5 l/hod a více. Počítejte s tím, že vlhkost se průběžně ztrácí díky odtahu vzduchu z growboxu a dovnitř proudí sušší vzduch z interiéru.

Naopak ve fázi květu je vlhkost nad 50 % nežádoucí a může způsobit plesnivění vaší úrody. Tady může pomoci zvýšení průtoku vzduchu, nebo vhodný odvlhčovač.

Suplementace CO2

Cílené zvyšování koncentrace oxidu uhličitého v pěstebním boxu je nejúčinnější cestou k výnosům vyšším až od desítky %. Zvýšené množství CO2 zajistí, že rostliny mohou dosáhnout maximálního potenciálu. Pokrokovým indoor zahradníkům proto nabízíme řadu pomůcek a technologií pro zvýšení a regulaci hladiny CO2.

Jak sestavit pěstební systém

1
Pěstební box
2
Osvětlení
3
Vzduchotechnika
4
Regulace
5
Pěstební systém
6
Měření
7
Substráty a hnojiva