Při indoor pěstování se používá několik zařízení, které je potřeba pravidelně spouštět a vypínat. Regulací jejich výkonu zajistíte bylinkám v pěstebním boxu nebo skleníku optimální podmínky.

Pojďte se seznámit s možnostmi automatizace a regulace důležitých elektronických zařízení, které usnadňují celý pěstební proces.

Mezi hlavní výhody automatizace patří úspora času i peněz.

Automaticky totiž můžete řídit osvětlení, ventilátory, zvlhčovače, topení nebo čerpadla. Udržení správné teploty, vlhkosti, CO2, pH, EC tak bude podstatně méně náročné. Zlepší se fotosyntéza, transpirace, příjem živin, růst, kvetení, zrání a další důležité procesy.

Časové spínače na grow osvětlení

Při indoor pěstování budete pravidelně spínat přinejmenším osvětlení. Pro zářivky, CFL výbojky nebo LED světla s nízkým výkonem (ale i čerpadla) si vystačíte s obyčejnými spínacími hodinami do zásuvky. Pokud ale spínáte výbojky, sáhněte raději po spínacích skříních a rozvodnicích.

Automatické řídící jednotky, spínací skříně a rozvodnice

Na rozdíl od časovacích hodin jsou vybavené stykačem a zvládnou indukční zátěž, která může obyčejné hodiny poškodit. Spínací rozvodnice mohou spínat i několik spotřebičů vysokého výkonu a některé mají i přídavné funkce. Třeba zásuvku pro zapojení a regulaci ventilátoru pomocí teplotního čidla.

To už se spíš bavíme o automatických řídících jednotkách pro náročnější uživatele. Zajímavým řešením regulace elektroniky pro indoor pěstování jsou modulární řídící jednotky Grolab. Díky nim je sofistikovaná kontrola pěstebního prostředí dostupná i běžným pěstitelům.

Regulace vzduchotechniky při indoor pěstování

Pro kontrolu a regulaci teploty, vlhkosti, nebo podtlaku jsou automatické regulátory nepostradatelné. Stačí si vybrat podle toho, co všechno chcete ovládat. Zařízení pak monitoruje prostředí v growboxu a podle toho řídí ventilátor, zvlhčovačku, odvlhčovač, nebo ventilátor pro přítah vzduchu.

Určitě oceníte alespoň regulátor hystereze (rozsahu teplot). Ten řídí výkon ventilátoru tak, aby teplota v growboxu nepřekročila nastavené rozpětí. A když teplota klesne, sníží se otáčky ventilátoru na nastavené minimum.

Proč je důležitá kontrola teploty a vlhkosti se dozvíte v článku o Vapor pressure deficit. Důležitost správné koncentrace oxidu uhličitého najdete v článku o CO2 a teplotě.

Specialistou na regulaci vzduchotechniky je společnost GSE s bohatou nabídkou controllerů, regulátorů a dalších zařízení pro bezproblémové ovládání pěstebního mikroklimatu.

Hlavní důvody pro regulaci pěstebního prostředí

  • Optimalizace klimatu a životních podmínek zvyšují úspěšnost pěstování a výnosy
  • Automatizace procesů šetří čas, vodu, hnojiva, energie a peníze
  • Ideální prostředí snižuje riziko poškození, napadení nemocemi nebo škůdci

Spotřeba a náklady na elektřinu

Pro měření spotřeby se hodí elektroměr - zásuvkový měřič spotřeby s pamětí PM5.

K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku spotřeby.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení