Kvalita zálivky je pro hydroponickou kultivaci rostlin naprosto zásadní a důležitější než při pěstování v zemině, ačkoliv ani tam ji není rozumné moc podceňovat.

Kromě filtrace a monitorování pH nebo EC byste měli věnovat pozornost i teplotě vody. Optimální teplota snižuje riziko zpomaleného růstu, výskytu plísní a celkově nízké kvality rostlin a plodin.

Proč na stabilní teplotě živného roztoku tak záleží?

Hlavní problémy s teplotou zálivky

Především u recirkulační hydroponie (Wilma, NFT, Ebb&Flow apod.) může mít každý stupeň odchýlený od optima velký vliv na úspěšnost pěstování.

Pro mohutný rozvoj kořenového systému potřebují rostliny mj. hodně kyslíku. Množství rozpuštěného kyslíku ve vodě závisí hlavně na teplotě, množství rozpuštěných látek a atmosférickém tlaku. Zatímco poslední veličinu neovlivníte, další dvě už ano.

Platí, že s rostoucí teplotou, atmosférickým tlakem a množství rozpuštěných látek se ve vodě rozpouští stále méně kyslíku. A tím méně ho mohou rostliny pomocí kořenů získat. Na grafice si můžete prohlédnout jak se mění množství rozpuštěného kyslíku ve vodě v závislosti na teplotě.

Se vzrůstající teplotou klesá obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě

Co hrozí, pokud je teplota dlouhodobě vysoká?

 • Klesající množství kyslíku ohrožuje vývoj kořenů, růst a celkovou kvalitu rostlin.
 • Teplejší zálivka je ideálním místem pro rozvoj bakterií a plísní.
 • Pokud se k vysoké teplotě přidá i přímé osvětlení vody, hrozí rozvoj řas (které spotřebují další kyslík).

A když je dlouhodobě nízká?

 • Rostliny nejsou schopny přijmout optimální množství živin, mohou trpět podvýživou.
 • Zpomalí se růst.

Zabraňte kolísání!

V obou případech nebudou rostliny schopny využít svůj potenciál na maximum, také mohou být oslabené. Vaše úroda pak bude pravděpodobně podprůměrná.

Podobně nebezpečné je způsobovat rostlinám šoky častou změnou teplot vody, ať už směrem nahoru nebo dolů. Snažte se proto za každou cenu udržet teplotu živného roztoku konstantní s co nejmenšími výkyvy. Rostliny se odvděčí stabilním růstem a skvělou kondicí.

Nepodceňujte ani další abiotické stresové faktory rostlin.

Milwaukee kombinované měřící přístroje pomohou s měřením pH, EC, teplotyJaká je nejvhodnější teplota vody pro hydroponii a jak jí dosáhnout?

Teplotu vody při hydroponickém pěstování ovlivňuje typ vodního zdroje a okolní prostředí. Základem je změřit několikrát teplotu v externí nádrži nebo uvnitř recirkulačního systému. Počítejte, že hodnoty se mohou lišit v závislosti na fázi denního cyklu (světlo/tma).

K měření vám bude stačit obyčejný vodní teploměr. Vhodnější jsou ale kombinované pH metry nebo EC metry, které měří i teplotu.

Internetové zdroje doporučující vhodnou teplotu na hydroponii se mohou o pár stupňů lišit. Následující čísla berte jako základní inspiraci. Sledujte kondici a růst rostlin, reagujte dle potřeby.

Pamatujte, že:

 • Teplota zálivky v recirkulačních systémech by nikdy neměla klesnout pod 15 °C, ani být výrazně vyšší než 26° C.
 • Kořenový systém se při hydroponii bude správně vyvíjet při rozpětí cca 20 ° až 25 °C.
 • Teplota vyšší než 25 °C podporuje rozvoj hub Pythium.

Pokud stabilní teplotu v optimálním rozpětí zajistíte dlouhodobě a bez jakéhokoliv úsilí, můžete si gratulovat. Pokud naměříte hodnoty výrazně mimo toto rozmezí, měli byste zpozornět a přemýšlet o změnách.

Přímá a nepřímá úprava teploty živného roztoku

Jak nepřímo ovlivnit teplotu v nádrži? V outdoor podmínkách to bude složitější, zatímco při pěstování v grow boxu máte několik konkrétních možností založených na změně teploty v pěstebním prostoru.

 • Přechodem na osvětlení s nižší (LED, CMH, CFL) nebo vyšší (HPS, MH) emisí tepla.
 • Zapojením ventilace a přívodem studeného/teplého vzduchu pomocí ventilátorů.
 • Využitím topení nebo chladičů vzduchu přímo v pěstebním prostoru.
 • DIY metody rozdělání ohně nebo obkládání ledem nedoporučujeme.

Boyu Chiller, chlazení živného roztokuNejpřímějším řešením jsou ale tzv. chillery. Digitálně řízené chlazení do nádrže poskytne snadnou a rychlou pomoc při optimalizaci teploty vody aniž byste museli měnit ostatní parametry pěstebního prostoru.

Tato vodní průtoková zařízení mohou regulovat hodnoty v rozpětí 18 ° až 35 °C, takže je lze využít v chladném i teplém prostředí. Chladící zařízení snadno připojíte na nádrž nebo hydroponický systém. Chiller se pak o udržení konstantní teploty postará automaticky.

Výhodou značkových chillerů Boyu je spolehlivost, nízká hlučnost a při správném používání i dlouhá životnost. Nejdůležitějším parametrem je průtok vody a doporučená kapacita nádrže.

ZDROJE

 • http://web2.mendelu.cz/af_291_projekty2/vseo/print.php?page=2303&typ=html
 • https://www.canna-cz.com/pestovani_v_recirkulacnich_systemech
 • https://cf.hydrobuilder.com/wp/wp-content/uploads/Disolved-Oxygen-vs-Temp-Chart-1024x609.png
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení