Otázky ohledně ideální teploty a přidávání CO2 patří v pěstitelské komunitě mezi nejfrekventovanější. Proč jsou teplota a CO2 tak důležité pro kvalitní a úspěšné pěstování?

Je známo, že tradiční HID lampy a výbojky produkují kromě světla i mnoho tepla. V uzavřeném prostoru zvyšují teplotu prostředí na úroveň, která rostlinám nemusí vůbec vyhovovat. I proto vybavují pěstitelé své pěstírny potrubními ventilátory, které odtahují teplý vzduch pryč. Horko a sucho je nebezpečné při indoor i outdoor pěstování.

Pěstování bylinek s modernějšími technologiemi LED nebo LEC vyžaduje ale jiný přístup. Osvětlení tohoto typu nevytváří téměř žádné teplo, takže vliv na teplotu v prostoru je minimální a vy ho tak už nemusíte dodatečně ochlazovat. Ušetříte sice za chladící komponenty, ale současně to znamená i jiný přístup ke kontrole pěstebního prostředí.

A to vyžaduje detailnější pochopení vztahu mezi teplotou a CO2. Pro komplexní přehled si určitě přečtěte článek o Vapor pressure deficit (VPD), díky kterému dokonale pochopíte vztah mezi teplotou a vlhkostí.

CO2 a teplota ovlivňuje účinnost fotosyntézy

Pokud chcete pěstovat bylinky a plodiny v nejvyšší kvalitě, zaměřte svou pozornost mj. na dokonalý průběh fotosyntézy. Jedině špičková fotosyntéza vám zajistí zdravé a robustní rostliny.

Faktory ovlivňující fotosyntézu:

  • Intenzita světla
  • Vlhkost vzduchu
  • Koncentrace CO2
  • Teplota listů a kolem nich

Vztah a součinnost CO2 a teploty jsou zásadní. Voda a CO2 jsou při fotosyntéze přeměňovány na jednoduché cukry, které slouží jako hlavní zdroj energie pro růst a celkový vývoj rostliny. Tento proces je však závislý na teplotě. Čím vyšší je teplota, tím vyšší je míra absorpce CO2. A když mluvíme o teplotě v souvislosti s fotosyntézou, máme na mysli teplotu listů.

Jak se odlišuje teplota listů a teplota okolního prostředí?

Vztahy mezi fotosyntézou, CO2, teplotou, intenzitou světlaPři pěstitelských debatách o teplotě v souvislosti s pěstováním se většinou myslí teplota vzduchu. Ale pro hodnocení míry fotosyntézy je důležitější vnitřní teplota, protože tento biochemický proces se odehrává uvnitř listů.

Je dokázáno, že vnitřní teplota listů je vždy vyšší než okolní teplota. Při pěstování pod HPS výbojkami, které emitují hlavně infračervené záření, je tento rozdíl vyšší než při pěstování pod LED osvětlením.

Jaká je nejlepší teplota pro optimální absorpci CO2?

Vyšší teploty zvyšují míru absorpce CO2, což samozřejmě neplatí do nekonečna. Alespoň ne za normálních podmínek.

Při zhruba 27° C je enzymem RuBisCo způsobena reverzní reakce. Místo toho, aby se CO2 a voda dále transformovaly na cukry, mění se sacharóza zpět na CO2 a vodu. Pokud chcete maximalizovat růst, tato reakce, známá jako fotorespirace, není vůbec žádoucí.

Dokonce je to tak, že když teplota listů vzroste na 40° C a výš, rostliny spálí více oxidu uhličitého prostřednictvím fotorespirace, než samy přijmou z atmosféry. V normálních podmínkách je tedy pro podporu kvalitního růstu absolutně nejlepší, když teplotu listů udržíte těsně pod 27° C.

Při vyšších teplotách je třeba koncentraci dostupného CO2 zvýšit pomocí dalších zdrojů, jako jsou přírodní generátory CO2 nebo láhve plněné CO2, jejichž výkon lze regulovat speciálními controllery.

Přináší dávkování CO2 rostlinám prospěch?

Zvýšením koncentrace oxidu uhličitého rozšíříte teplotní rozsah pro úspěšnou fotosyntézu. To znamená, že teplota listů může být vyšší než 27° C. Když je ve vzduchu k dispozici vyšší koncentrace CO2, rostlinám už nehrozí, že spálí více CO2 než absorbují.

Chcete-li optimalizovat spotřebu CO2 rostlinami, zvyšte teplotu o 5 až 10° C nad teplotu, ve které běžně pěstujete. Ve většině prostředí je přirozená koncentrace CO2 kolem 400 ppm. Zvýšením koncentrace na 1200 ppm nebo dokonce 2000 ppm můžete enormně podpořit celkový růst.

Pro plné využití výhod CO2 je třeba udržet pěstební místnost pod kontrolou. V čem a jak?

Údržba teploty a CO2 pro vysoce kvalitní pěstování

Asi už víte, že listy rostlin pokrývají stomata, pórovité průduchy sloužící ke kontrolované výměně plynů, hlavně oxidu uhličitého a kyslíku. Rostliny pasivně přijímají CO2 pouze když se vyskytuje v bezprostřední blízkosti listů v mezní vrstvě.

A to je přesně důvodem, proč je nutné, aby vzduch v uzavřeném pěstebním prostoru neustále proudil. Když se vzduch nehýbe, rostlina vyčerpá veškerý CO2 ve svém okolí a k dalšímu se nedostane. Cirkulační větráčky zajistí, že listy budou moci přijímat oxid uhličitý prakticky neustále.

Při tom nesmíte zapomenout ani na dostatečnou hydrataci. Průduchy totiž také regulují odvod vody z listů. Když rostliny cítí, že dostávají dostatek CO2, stomata se uzavřou, aby zadržela vodu. Výsledkem je, že rychlost fotosyntézy klesá a teplota listů může vzrůst mimo požadované hodnoty.

Než najdete efektivní kombinaci správné teploty a úrovně CO2, je důležité zohlednit také teplotní emise z osvětlení. Je známo, že HPS lampy vyzařují mnohem více tepla než LED osvětlení. Většinu emitovaného tepla zachytí listy ve vrchních částech rostliny. Proto je teplota mezi vrchní klenbou z listů a spodními částmi odlišná a to může vést k jejich nerovnoměrnému růstu.

Naproti tomu s LED lampami máte větší kontrolu nad celkovou teplotou listů. Světlo kvalitních LED svítidel vyvinutých pro pěstitelské a zemědělské použití navíc lépe proniká skrz klenbu z horních listů. Takže i spodním listům se daří lépe a vývoj je rovnoměrnější.

Vynikajících úspěchů při pěstování dosáhnete s pomocí pečlivých výpočtů a kontrolovaného prostředí. Správné množství tepla a CO2 může pomoci s vyšším výnosem a zdravou úrodou.

Zdroj

Originální text: How to Control Temperature and CO₂ for High Quality Growing?

Grafy: ŠEBÁNEK, J., et al Fyziologie rostlin. 1. vyd. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1983. - Jiří Janoušek

Nejlepší řešení CO2 pro malé, střední i velké pěstební stany?

  • Velice zajímavou možností pro indoor pěstitele bylinek v menších growboxech přináší Airbomz CO2 Dispenser.
  • Čerstvou novinkou je větší varianta náhradní náplně CO2 Maxi.
  • Velmi oblíbené jsou ve vodě rozpustné tablety Guru, které dodají CO2 nadzemním částem rostliny i kořenům.
  • Sofistikovaný generátor oxidu uhličitého je vybaven dálkovým ovladačem a světelným senzorem.
  • Umožňuje naprogramování doby i frekvence vstřikování CO2 a další nastavení.
  • Airbomz CO2 Dispenser zajistí rostlinám dokonalé podmínky pro bohatý růst a špičkovou sklizeň.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení