Rostliny vyžadují specifické podmínky, aby se jim dařilo a vy se mohli těšit na bohatou úrodu. Hodí se proto mít po ruce nějaké zařízení na monitoring teploty nebo vlhkosti prostředí a dalších důležitých parametrů.

Vlhkost a teplota

Teplota a vlhkost vzduchu v pěstebním boxu jsou dva základní a velmi důležité parametry. Věnovali jsme si jim už v článku o vzduchotechnice, ale vyplatí se to zopakovat. Ideální podmínky vypadají zhruba následovně:

Fáze růstu

  • teplota za světla: 21-28 C°, teplota v noci: 18-23 C°
  • vlhkost: 50-70 %

Fáze květu a tvorby plodů

  • teplota za světla: 21-26 C°, teplota v noci: 18-23 C°
  • vlhkost: 35 -50 %

Čím jsou rostlinky mladší, tím vyšší vlhkost potřebují. Jejich listy a kořenový systém zatím nejsou tak rozvinuté, aby v suchém prostředí rostlina prosperovala. Naopak, v pozdní fázi květu je ideální vlhkost nízká, klidně pod 40 %. Tím se redukuje riziko plesnivění květů a plodů.

Pro měření vlhkosti a teploty vám poslouží některý z jednoduchých digitálních teploměrů v kombinaci s vlhkoměrem. Stojí pár stokorun a zavěšené v growboxu dělají skvělou službu.

Teplotu a vlhkost vám může automaticky sledovat a řídit taky některý z regulátorů připojených k ventilátoru a zvlhčovačce, viz článek o regulaci a automatizace pěstebního prostředí.

pH a koncentrace hnojiva v živném roztoku

Další nezbytné vybavení je spolehlivý pH metr a EC metr (zařízení na měření koncentrace rozpuštěných látek ve vodě). Obzvlášť při hydroponii, nebo pěstování v kokosovém substrátu se bez těchto pomůcek neobejdete.

Většině rostlin vyhovuje lehce kyselé až neutrální pH v rozmezí 5,5-6,5, což se ještě mírně liší v zemině a hydroponii. Zálivku je potřeba připravit podle daných hodnot.

Pořídit si můžete úplně základní ph metr a EC metr, ale vyplatí se vybrat ty s funkcí korekce podle teploty vody a vodotěsné. PH metr i EC metr je potřeba pravidelně kalibrovat a čistit, aby měřil přesně. K tomu slouží kalibrační a čistící roztoky.

Intenzita světla

Pro náročné indoor zahradníky nabízíme i měřič intenzity osvětlení v hodnotách PAR a PPFD, což je fotosynteticky aktivní záření. Dá se tak prověřit, jestli jsou všechna místa growboxu dostatečně a rovnoměrně osvětlená.

Jak sestavit pěstební systém

1
Pěstební box
2
Osvětlení
3
Vzduchotechnika
4
Regulace
5
Pěstební systém
6
Měření
7
Substráty a hnojiva