Pěstování v květináči se zeminou se stále praktikuje i při indoor pěstování, ale kromě toho existuje řada modernějších a výnosnějších metod. Některé dokonce používají technologie z vesmírných stanic. Kterou metodu vybrat, a co to obnáší?

Pěstování v květináči se substrátem

To, čemu většina laiků říká „hlína“ má ve skutečnosti mnoho podob a nazýváme to substrát, nebo zemina. Pro pěstování rostlin indoor i venku pod sluncem můžete použít několik typů substrátu. Jejich základem je většinou upravená rašelina, nebo vlákna z kokosových slupek.

Výhodou pěstování v substrátu je hlavně jednoduchost a možnost pěstovat čistě organicky. V kokosových substrátech se přitom dá přiblížit i výsledkům hydroponie.

Více se dočtete v tomto článku o substrátech a hnojivech.

Jaký vybrat květináčPlastové a textilní květináče

Květináče vyberte podle plánované velikosti rostlin. Sazeničkám a mladým rostlinkám stačí litrový květináč. Na zhruba půlmetrové rostliny vyberte 4 l květináč. Pro rostliny do 1 m květináč kolem 6 l a pro ještě vzrostlejší květenu poslouží květináče desetilitrové a větší.

Čím menší objem květináče zvolíte, tím častěji budete muset rostliny zalévat.

Zajímavou alternativou plastu jsou textilní květináče. Pomáhají intenzivnímu provzdušnění substrátu a podporují kořenový systém. Zároveň nedochází k zacyklení kořenů – jakmile dorostou k okraji květináče, jejich špičky seschnou, kořeny se více větví a rostlina produkuje nové.

Automatická závlaha

Ani při pěstování v zemině a květináčích se nemusíte ochudit o technologické vychytávky. Místo vás se o dávkování živného roztoku může starat automatická závlaha. Pokud nejste zrovna kutilové, podívejte se raději na kompletní samozavlažovací systémy.

Samozavlažovací květináče

Hydroponie

Hydroponie má už dlouhou tradici a v nabídce máme plno vybavení i hnojiv pro úspěšné hydroponické pěstování. Ani u hydroponie se nemusíte vzdát květináčů. Dají se naplnit třeba keramzitem, nebo minerální vatou a zalévat podobně, jako zemina.

Většina pěstitelů ale raději volí nějaký automatizovaný hydroponický systém, který ušetří spoustu práce se zaléváním. To je jedna z velkých výhod hydroponie – lze ji dobře automatizovat. Další nezpochybnitelnou výhodou je bohatá sklizeň, znatelně vyšší než při pěstování v zemině.

Hydroponie má samozřejmě i svoje nevýhody. Musíte bedlivě sledovat několik kritických faktorů, jako je pH zálivky, koncentrace hnojiv, teplota živného roztoku a čistota celého systému. Hydroponie zkrátka není ideální pro úplně nováčky, ale s dostatkem nastudovaných informací se do toho klidně pusťte.

Hydroponické a aeroponické systémy

Aeroponie

Pěstování pomocí aeroponie je velmi podobné hydroponii. Hlavní rozdíl je v tom, že kořeny rostlin volně visí v zatemněném prostoru a živný roztok se k nim dostává pomocí trysek. Díky maximálnímu přístupu vzduchu i živin ke kořenům je růst ještě rychlejší než u hydroponie a můžete očekávat mimořádnou úrodu.

Spolehlivé systémy pro aeroponii najdete v našem eshopu tady.

Pro hydroponii i aeroponii budete potřebovat speciální hnojiva. Více o nich se dozvíte tomto článku o substrátech a hnojivech.

Jak sestavit pěstební systém

1
Pěstební box
2
Osvětlení
3
Vzduchotechnika
4
Regulace
5
Pěstební systém
6
Měření
7
Substráty a hnojiva