Nevíte si s něčím rady?

Odborník Adam Vám poradí

+420 730 330 382

(po-pá: 8:30 - 18:00)
Nadstandardně účinné výbojky 1000W vykazují špičkové světelné parametry a jsou zárukou optimálního růstu i bohaté sklizně. Pro úplně nejlepší výkon doporučujeme Double Ended výbojky.  Více informací
Použijte filtr a najděte rychleji to pravé zboží pro vás.
Použijte filtr a najděte rychleji to pravé zboží pro vás.

Výbojky 1000W Double Ended jsou královskou volbou

Aby byl odraz světla co nejlepší, vyžadují 1000W výbojky co největší stínidla. Pomocí digitálních předřadníků lze jejich výkon pozvednout až na 1100W. Silné výbojky jsou určeny pro velké pěstební boxy s rozměry 150x150 cm.

1000W Double Ended výbojky vyžadují speciální patici, objímku a předřadník. Doporučujeme je používat společně s Complete Fixture lampami Gavita nebo Papillon. Double Ended technologie je při indoor pěstování bylinek i zeleniny výrazně efektivnější. A v konečném důsledku hospodárnější a výnosnější než klasické HPS výbojky. Pokud vyžadujete od svého indoor osvětlení maximálně úspěšnou fotosyntézu, je Double Ended tou nejlepší volbou.

Které parametry osvětlení jsou důležité?

Jelikož všechny MH a HPS světelné zdroje mají velice podobné spektrální složení, bylo možno používat lumeny jako referenční jednotku při porovnávání intenzity. Luxmetrem proto bylo možné měřit a porovnávat různé světelné zdroje. Jakmile ale do hry vstoupily LED světelné zdroje, které emitují daleko více energie v modrém a červeném spektru, stává se Lumen nic neříkající hodnotou.

Mnohem důležitější jsou hodnoty PPF. Photosynthetic photon flux je veličina která popisuje množství fotosynteticky aktivních fotonů vyzářených, případně dopadlých na pěstební plochu za jednu sekundu. PPF závisí na různých faktorech, především:

  1. na poměru velikosti pěstebního prostoru a celkového PPF
  2. na kvalitě reflexního materiálu na stěnách pěstírny
  3. na vzdálenosti listů (vhodnější je anglický pojem canopy, pod kterým si představíme celistvou zelenou plochu) od bočních stěn s reflexním materiálem
  4. na vzdálenosti svítidla od vrcholků rostlin (canopy)

Více se dozvíte v článku Metriky pro měření pěstebního světla.

Hlavní odlišnosti HPS a MH výbojek

Modré a bílé spektrum metalhalidových výbojek povzbuzuje rostlinu k růstu, červené a žluté spektrum sodíkových výbojek stimuluje tvorbu co největších květů a plodů.

Hledáte cenově zvýhodněné 1000W sety osvětlení nebo kompletní stany? Pokud potřebujete poradit, přečtěte si článek jak vybrat světlo do grow boxu.


Světelné spektrum a fotosyntéza

Světelné spektrum a fotosyntéza

Kontext a vysvětlení některých základních principů, které mají praktický význam při indoor kultivaci rostlin s použitím umělého osvětlení. Odlišnosti ve světelném spektru ...

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení