Nevíte si s něčím rady?

Odborník Adam Vám poradí

+420 730 330 382

(po-pá: 8:30 - 18:00)
Nejoblíbenější wattáž předurčuje 600W výbojky pro pěstební stany s rozměry podstavy 120x120 cm. Používají se i v metrových stanech. Pro dokonalý odraz světla využívejte plochu větších stínidel. Najdete zde klasické HPS, MH i varianty s posíleným červeným spektrem pro pozdní fázi květu. Více informací
Použijte filtr a najděte rychleji to pravé zboží pro vás.
Použijte filtr a najděte rychleji to pravé zboží pro vás.

Jak se liší MH a HPS výbojky 600W?

600W výbojky jsou vhodné pro střední pěstební boxy plochu do 1.44 m2. V této kategorii najdete pouze sodíkové a metalhalidové 600W výbojky od osvědčených výrobců Lumatek, Philips, Osram, Sunmaster, GIB Lighting, LUMii aj.

Metal halidové výbojky 600W jsou díky vyšší teplotě chromatičnosti od 4800 K a výš vhodné pro fázi růstu. Disponují posíleným modrým a bílým světlem. Růstové výbojky mají slabší světelný tok i hodnoty PPF než květové HPS výbojky. MH výbojky 600W jsou obvykle kompatibilní pouze s digitálními předřadníky.

Vysokotlaké sodíkové výbojky 600W se používají především ve fázi květu. Jejich teplota chromatičnosti se pohybuje okolo 2000-3000 K, barevné spektrum je převážně červené a žluté. Pokud nechcete investovat do MH výbojky, můžete jí využít po celý pěstební cyklus. HPS výbojky 600W je možné připojit k elektronickým i elektromagnetickým předřadníkům.

Které parametry ovlivňují úspěšnost pěstování nejvíce?

Jelikož všechny MH a HPS světelné zdroje mají velice podobné spektrální složení, bylo možno používat lumeny jako referenční jednotku při porovnávání intenzity. Luxmetrem proto bylo možné měřit a porovnávat různé světelné zdroje. Jakmile ale do hry vstoupily LED světelné zdroje, které emitují daleko více energie v modrém a červeném spektru, stává se Lumen nic neříkající hodnotou.

Mnohem důležitější jsou hodnoty PPF. Photosynthetic photon flux je veličina která popisuje množství fotosynteticky aktivních fotonů vyzářených, případně dopadlých na pěstební plochu za jednu sekundu. PPF závisí na různých faktorech, především:

  • na poměru velikosti pěstebního prostoru a celkového PPF
  • na kvalitě reflexního materiálu na stěnách pěstírny
  • na vzdálenosti listů (vhodnější je anglický pojem canopy, pod kterým si představíme celistvou zelenou plochu) od bočních stěn s reflexním materiálem
  • na vzdálenosti svítidla od vrcholků rostlin (canopy)

Více se dozvíte v článku Metriky pro měření pěstebního světla.

Maximálně efektivní fotosyntéza s výbojkou a 400V napětím

Od wattáže 600W výš se objevují další zajímavé možnosti, jak rostlinám dodat ještě více kvalitního světla, které povzbudí fotosyntézu a další procesy na maximum. Moderní a výrazně efektivnější řešení nabízí výbojka Lumatek 600W s napětím 400V.

K výbojce budete potřebovat předřadník a také větší stínidlo pro rovnoměrný rozptyl světla.

Hledáte cenově atraktivní 600W sety osvětlení nebo kompletní stany? Pokud potřebujete poradit, přečtěte si článek jak vybrat světlo do grow boxu?


Světelné spektrum a fotosyntéza

Světelné spektrum a fotosyntéza

Kontext a vysvětlení některých základních principů, které mají praktický význam při indoor kultivaci rostlin s použitím umělého osvětlení. Odlišnosti ve světelném spektru ...

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení