O možnosti využití biocharu jako půdního doplňku jste možná ještě neslyšeli, ale vězte, že jde o techniku zušlechťování půd starou tisíce let. Podle archeologických nálezů objevených hluboko v amazonských pralesech se zdá, že již stovky let před naším letopočtem původní obyvatelé přimíchávali zuhelnatělé zbytky kostí, hnoje a dalších organických materiálů do zdejší jinak neúrodné půdy. Vědci pojmenovali tento velmi tmavý a úrodný typ půdy „terra preta“ (tmavá země). Díky vysokému podílu biocharu je takto vzniklý substrát neskutečně stabilní a zachovává si stejné vlastnosti po stovky až tisíce let.

Tento fakt přivedl moderní zemědělce ke zkoumání biocharu jako půdního doplňku a ukázalo se, že jde materiál se skutečně jedinečnými vlastnostmi.

Co je to biochar?

Biochar se na první pohled příliš neliší od najemno nadrceného dřevěného uhlí, ale ve skutečnosti může jít o jakýkoli organický materiál, který byl zuhelnatěn bez přístupu vzduchu a při vysokých teplotách od 300 do 1000 °C. Při tomto procesu, zvaném odborně pyrolýza, se z organické hmoty uvolňují oleje a plyny a výsledkem je pevný materiál, který obsahuje přinejmenším 80 % elementárního uhlíku – biochar.

K výrobě biocharu lze použít téměř jakýkoliv organický materiál, například zbytky rostlin, dřevo i mrvu hospodářských zvířat. Výběr suroviny pro výrobu biocharu ovlivňuje jeho vlastnosti, ale společným znakem všech druhů biocharu je, že jsou bohaté na uhlík, velmi pomalu se rozkládají, ovlivňují pH, zlepšují retenci vody i živin v substrátu a poskytují vhodné prostředí pro užitečné půdní mikroorganismy.

Biochar jako půdní doplněk

Nejlepší využití pro biochar najdeme v zahradách, sklenících nebo ve vyvýšených květináčích, kde substrát zůstává stále stejný. Díky stabilitě biocharu totiž stačí často jediná aplikace, která bude působit stovky a možná i tisíce let. Biochar se proto stal oblíbeným nástrojem pěstitelů při ekologickém zemědělství a v permakulturních zahradách. Pozitivních výsledků se ale dočkáte i u rostlin pěstovaných v zemině indoor v květináčích.

Přimíchání biocharu do půdy nebo kompostu ve vaší zahradě může výrazně zvýšit úrodnost a celkový zdravotní stav rostlin, ale při používání tohoto půdního doplňku je nutné mít na zřeteli několik pravidel.

  • Ujistěte se, že biochar je kvalitní, bez kontaminantů a určený pro pěstování rostlin.
  • Pro okamžitý účinek používejte aktivovaný biochar, který obsahuje prospěšné mikroorganismy.
  • Pokud aplikujete do půdy neošetřený (raw) biochar, odčerpá dočasně ze substrátu živiny, vlhkost a mikroorganismy důležité pro rostliny.
  • Tomuto efektu lze také předejít aktivací surového biocharu smícháním s organickým materiálem bohatým na mikroorganismy, například kompostem nebo vermikompostem.
  • Před zapracováním biocharu do substrátu určete vhodnou dávku na základě typu půdy a specifických požadavků plodin.
  • Některé druhy biocharu mohou výrazně zvyšovat pH půdy.
  • Vmíchejte rovnoměrně do vrchní vrstvy půdy do hloubky přibližně 6-12 centimetrů.

Kolik biocharu byste měli použít?

Množství aplikovaného biocharu závisí na kvalitě půdy a druhu pěstebního stanoviště. Množství také bude záviset na typu a kvalitě biocharu. Pokud si nejste jisti, začněte s 5-10 % biocharu vůči objemu půdy. V případě, že používáte aktivovaný biochar vysoké kvality, můžete použít i 20 % podíl biocharu smíchaného se zahradnickým substrátem nebo půdou.

Při zakládání záhonů a květináčů můžete použít směs z 1 dílu biocharu, 1 dílu kompostu a 2 dílů zeminy.

Při výsadbě stromů s vyvinutými kořeny aplikujte 0,5 kilogramu biocharu na plochu půdy, kterou budou kořeny pokrývat až strom vyroste. V ideálním případě nechte půdu s biocharem před výsadbou alespoň týden odpočívat.

Na stávající rostliny v květináčích nebo záhonech aplikujte 125-250 gramů biocharu podle velikosti pěstební nádoby přímo do okolí stonků.

U vzrostlých stromů podobně jako při vertikálním mulčování vyhlouběte pomocí rýče do půdy několik otvorů, které naplníte biocharem.

Pro trávníky přidejte 1 díly aktivovaného biocharu na 19 dílů půdy a rozprostřete směs po trávníku.

Chcete se dozvědět více o tom jak ve vaší zahradě pěstovat ekologicky a udržitelně? Přečtěte si na našem blogu seriál o permakulturních zahradách.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení